Výroba pro Better Shelter zahájena

Výroba pro Better Shelter zahájena

31. srpna 2021 jsme oficiálně spustili výrobu plastových izolačních panelů do modulárního obytného systému, který slouží jako ubytování pro rodiny vysídlené válečnými konflikty, pronásledováním nebo přírodními katastrofami. SPUR se tak stane jediným dodavatelem střešních a bočních panelů pro Better Shelter, podporovaný pro jeho celosvětovou prospěšnost nadací IKEA Foundation. Za tímto účelem vznikla ve stávajícím areálu nová výrobní hala a byly instalované nové technologie včetně robotické lisovny.

„Jedná se o efektivní, rychlé a cenově příznivé řešení dočasného ubytování navrženého tak, aby splňovalo potřeby pro zajištění základního bydlení, soukromí a bezpečnosti pro lidi zasažené nepříznivými okolnostmi,“ uvedl generální ředitel společnosti SPUR Tomáš Dudák a doplnil, že společnost pracovala na přípravě produkce a vývoji materiálu tři roky. Ten musí splňovat náročné požadavky na nehořlavost, tepelnou izolaci, odolnost proti větru a dešti, ochranu před UV zářením a zdravotní nezávadnost, a navíc musí být lehký a skladný kvůli transportu a manipulaci.

„Jedná se o desky z polypropylenové pěny využívané například v automobilech, které jsou navíc z obou stran opatřeny speciálními fóliemi. Takto zkonstruované panely dosahují unikátních užitných vlastností při zachování mechanické odolnosti, jsou velice lehké a plně recyklovatelné, protože se jedná o jednodruhový plast. Pro tuto část výrobního procesu jsme si sami zkonstruovali a zprovoznili linku na laminaci všech vrstev sendviče. Proces spojování materiálů probíhá bez použití lepidel,“ vysvětlil Tomáš Dudák.

Nová výrobní hala

Nová hala pro zajištění výroby produktu Better Shelter je vybavena plně automatizovanou robotickou lisovnou. Součástí výrobního procesu je i výroba základní polypropylenové lehčené desky na extruzní lince a následná laminace. Celková investice do projektu byla přes 100 mil. Kč. Kapacita technologie při třísměnném provozu umožňuje výrobu komponentů pro 30 tisíc „domků“ ročně.

„Domek“ má plochu cca 17,5 m2 a poskytuje ubytování pro 4 až 6 osob. Skládá se ze sendvičových panelů z polypropylenové pěny, pozinkované ocelové konstrukce, plastových spojovacích prvků a dalšího příslušenství, jako je zámek na dveře, solární panel, LED lampa nebo ochranné síťky proti hmyzu. Do oblastí humanitární pomoci je přepravován v rozloženém stavu ve dvou kartonových krabicích o celkové váze cca 160 kg. Tým o 4 lidech jej dokáže postavit za 5 hodin. „Garantovaná životnost panelů je minimálně 3 roky v nejnáročnějších klimatických podmínkách kdekoliv na světě, například na rovníku. Skutečná použitelnost dočasného příbytku je však průměrně 7 let, což je bohužel i doba, kterou v některých částech světa uprchlíci v těchto táborech stráví,“ doplnil Tomáš Dudák.