SPUR a.s. spustil novou linku na výrobu respirátorů FFP2

Zlín, 24. 6. 2020

 

Tisková zpráva

Zlín, 24. 6. 2020

 

SPOLEČNOST SPUR SPUSTILA NOVOU LINKU NA VÝROBU RESPIRÁTORŮ

Zlínská společnost SPUR a.s. ve středu 24. června uvedla do provozu plně automatizovanou linku na výrobu respirátorů FFP2.  Také výroba roušek na automatické lince již běží naplno, celkově bylo vyrobeno na 1 milion kusů nanoroušek. V investicích do produkce ochranných prostředků bude SPUR a.s. pokračovat i v budoucnu. Už v průběhu léta plánuje spustit druhou linku na respirátory.
 

Po několika dnech zkušebního provozu se nyní výroba respirátorů ve společnosti SPUR a.s. rozjíždí naplno. „Technická kapacita linky je 60–80 kusů respirátorů za minutu, za měsíc pak chceme vyrábět až 2 miliony kusů,“ uvedl generální ředitel Tomáš Dudák a dodal: „Do dvou měsíců bychom rádi spustili výrobu i na další lince, poté budeme disponovat kapacitou přes 4 miliony kusů za měsíc.“.    

Firma investovala do nové linky částku převyšující 7 milionů korun. Celkově tak SPUR a.s. vynaložila na výrobu ochranných prostředků řádově desítky milionů korun. „Nejde jen o stroj samotný, investovali jsme do celého výrobního procesu, od vývoje nanovlákna, přes vybavení laboratoří na testování, dvou výrobních linek na nanovlákna, výrobních a skladových prostor až po samotné výrobní linky na respirátory a roušky,“ upřesnil Tomáš Dudák a doplnil, že se podařilo díky skvělé a aktivní spolupráci pracovníků Ministerstva průmyslu a obchodu a Výzkumného ústavu bezpečnosti práce v rekordním čase realizovat potřebnou tzv. zkrácenou certifikaci, která je v tuto chvíli dostatečná pro prodej respirátorů v České republice. Nyní probíhá další fáze plné certifikace, která umožní uvedení tohoto výrobku na trh celé Evropské unie.  Respirátory třídy FFP3 společnost plánuje předložit k certifikaci do jednoho měsíce. 

Respirátory SpurTex obsahují speciální vrstvu nanovlákna, jejíž výrobu zahájil SPUR na počátku koronavirové krize. Díky jejím mimořádným vlastnostem jsou tyto respirátory FFP2 vysoce účinné pro záchyt i ultra jemných částic (až 98,5 %), tedy ideální na záchyt např. koronavirů. „Naše respirátory jsou unikátní také tím, že jsou trvale účinné, proto mají životnost 10 let, což je ve srovnání s ostatními produkty na trhu, které mají filtrační účinnost časově omezenou, naprosto ojedinělé. Naše nanomembrány pracují pouze na principu mechanického záchytu díky nanovláknům, nikoliv elektrostatického náboje jako v případě běžných respirátorů, které samozřejmě v čase ztrácejí svou energii, a tedy i schopnost záchytu ultrajemných částic,“ zdůraznil Tomáš Dudák a upřesnil: „Jsou tím pádem ideální pro dlouhodobé skladování. Rádi bychom tuto přednost využili v dodávkách například pro sklady hmotných rezerv států v EU, kde jsou výrobky často dlouho uloženy bez pohybu a použijí se až v případě katastrof.“

V současné době je otevřený tendr na Správě státních hmotných rezerv (SSHR) pro respirátory FFP2, který však nehodnotí zmiňovanou vlastnost jako důležitou, požaduje pouze minimální záruční dobu 2 roky. „Především pak SSHR požaduje plnou certifikaci, což SPUR ze soutěže diskvalifikuje. Ta ovšem trvá v EU více jak 4 měsíce. To bychom s ní museli začít již někdy v únoru. A totéž samozřejmě platí pro ostatní nové výrobce v ČR,“ vysvětlil Tomáš Dudák a konstatoval, že podmínky tendru pro státní hmotné rezervy jsou velmi přísné, a zejména pro nové dodavatele bez výrobní historie v této oblasti i nesplnitelné „Dá se proto bohužel předpokládat, že pro tyto účely budou opět dodány respirátory z Asie,“ naznačil Tomáš Dudák.

NANO respirátor SpurTex V100 FFP2 NR byl nyní uveden do maloobchodního prodeje a prostřednictvím e-shopu si je tak mohou objednávat i koncoví zákazníci.

Společnost SPUR a.s. zahájila výzkum a vývoj nanomateriálů již v roce 2006. Samotnou výrobou nanovláken na zařízení vlastní konstrukce se zabývá od roku 2012. Od roku 2018 potom pokračuje ve výzkumu a testování v rámci Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati, v sídle společnosti nadále realizuje vývoj a vlastní výrobu nanovláken. Sériová výroba nanomateriálu byla zahájena počátkem března 2020 za významné poradenské a konzultační podpory MPO a CzechInvestu.
 
Výrobní program ochranných pomůcek zahrnuje v tuto chvíli kromě certifikovaných respirátorů a NANO roušek vyráběných na automatech také speciální šité NANO roušky SpurTex pro dospělé i děti, které jsou z 97 % BIO based, tedy z přírodního materiálu – viskózy. Jsou prodyšné, zajišťují komfortní a zároveň těsné přilnutí k obličeji a maximálně chrání proti virům a bakteriím.
 
O společnosti SPUR a.s.
Od svého vzniku v roce 1992 se zabývá výrobou plastových výrobků. Při výrobě vychází z vlastních výzkumně vývojových aktivit, které odrážejí požadavky zákazníků a poptávku po nových vlastnostech plastů. SPUR zaměstnává 245 pracovníků. V roce 2019 dosáhl obratu přes 1 miliardu Kč. Více než 70 % produkce vyváží zlínská společnost do zahraničí. Společnost pracuje ve standardech ISO 9001 a ISO 28000.
 
 

Kontakt pro média:

Kateřina Martykánová

Tel.: 602 576 870

Email: martykanova.katka@gmail.com